Wozy paszowe                                           ALIMAMIX EVOLUTION

Oferujemy wozy paszowe o różnorodnej pojemności zbiornika, co pozwala na wybór sprzętu odpowiedniego dla dowolnego gospodarstwa. Każdy wóz paszowy jest skonstruowany tak, by przygotować właściwie wymieszaną dawkę paszy. Maszyny wyposażone są w 1, 2 lub 3 ślimaki.

Wozy EVOLUTION chwalone są przez naszych klientów przede wszystkim za bardzo małe zapotrzebowanie na moc, co przekłada się na zużycie paliwa ciągnika, który napędza paszowóz przynajmniej raz dziennie. Kolejnym istotnym aspektem jest czas mieszania oraz jakość wykonanego TMR co przekłada się z kolei na zdrowie, wydajność oraz płodność krów. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest również wydajny i bezawaryjny taśmociąg poprzeczny czy wzorowe wykonanie maszyn EVOLUTION.

Wozy EVOLUTION jak i wszystkie inne maszyny będące w naszej ofercie, zostały zaprojektowane i zbudowane przez zespół inżynierów, projektantów oraz mechaników ze Środy Wielkopolskiej gdzie zlokalizowana jest firma Alima-Bis. Nasze produkty są połączeniem dużego doświadczenia kadry oraz ciągłego dialogu z naszymi dilerami oraz klientami, tak aby tworzyć coraz to lepsze rozwiązania.

W swoim maszynach stosujemy jedynie najwyższej jakości komponenty od światowej klasy producentów.

Firma Alima-Bis ze swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku krajowym oraz zagranicznym jest gwarancją stabilnej i wiarygodnej współpracy.

  • Wozy paszowe jednoślimakowe
  • Wozy paszowe dwuślimakowe
  • Wozy trzyślimakowe
  • Specyfikacja techniczna
  • Seria EVOLUTION PRO
  • Miksery stacjonarne
  • Elementy wyposażenia
  • Folder do pobrania

Wozy paszowe jednoślimakowe

ALIMAMIX EVOLUTION

Seria wozów jednoślimakowych EVOLUTION  to rozwiązanie dla gospodarstw posiadających od kilkunastu do niemal  stu krów. W tym zakresie nasza oferta obejmuje pojemności od 6 do 16 m3. Każda pojemność serii EVOLUTION ma trzy podtypy wymiarowe tak aby prawidłowo dobrać maszynę do budynków inwentarskich znajdujących się na gospodarstwie. Gdy to nie wystarczy do pracy wkraczają nasi projektanci którzy na specjalne zamówienie wykonują modele maszyn tzw. nietypowych. W tym zakresie przez wiele lat zdobyliśmy bardzo duże doświadczenie.

woz-jednoslimakowy-elementy

ALIMAMIX EVOLUTION LITE

ALIMAMIX EVOLUTION LITE to nowa seria wozów paszowych, przeznaczonych dla  małych i średnich gospodarstw hodowlanych. Mocna konstrukcja przy niewielkich gabarytach sprawia, że jest to dokonała propozycja  wszędzie tam, gdzie obok trwałości i niezawodności maszyny niezbędna jest duża zwrotność zestawu. Staje się to możliwe w wozach Evo Lite dzięki kompaktowej budowie oraz zastosowaniu ramy specjalnej konstrukcji, co wydatnie zwiększa możliwości skrętu i ułatwia operowanie maszyną. Mała szerokość osi pozwala zaś na zastosowanie ich w oborach, gdzie mamy do czynienia z wąskimi gankami paszowymi. Możliwość obrotu i zmiany pozycji dyszla pozwala na zamontowanie go zarówno w pozycji górnej jak i dolnej.

Evolution Lite wyposażony został w jedną przekładnię planetarną. System pracy ślimaka i jego obroty zostały dostosowane w taki sposób, aby optymalnie ciąć słomę, mieszać i sprawnie wyrzucać gotowy TMR. Dzięki takiemu rozwiązaniu technicznemu wyeliminowano konieczność wbudowania drugiej przekładni dwubiegowej, a to znacznie wpłynęło na prostotę budowy maszyny, jak i zwiększyło atrakcyjność cenową. Evolution Lite posiada wagę, dzięki którym dozowanie składników pokarmowych i wykonanie pełnowartościowego TMR staje się bardziej precyzyjne

W opcji możliwość założenia transportera do okien wysypowych. Wozy Evo Lite dostępne są w wersjach 8 m3, 10m3 i 12m3.

Wozy paszowe dwuślimakowe

ALIMAMIX EVOLUTION

Dwuślimakowe wozy ALIMAMIX EVOLUTION to propozycja dla dużych gospodarstw hodowlanych. Zakres oferty obejmuje od 15 do 30 m3. Podstawowym pytaniem w przypadku tej serii wozów pozostaje kwestia doboru zawieszenia. To przede wszystkim determinuje wysokość całkowitą maszyny. Rozwiązania dla dwuosiowych maszyn to systemy boogie lub tandem. Kolejnym istotnym elementem przy konfiguracji EVOLUTION jest dobór odpowiednich opon dostosowanych do wybranego wcześniej zawieszenia oraz do terenu po którym będzie poruszać się maszyna. Zakres opcji wyposażenie dodatkowego pokrywa się z wyposażeniem dla EVOLUTION jednoślimakowych.

Dwuślimakowe ALIMAMIX EVOLUTION   jak i wszystkie inne maszyny będące w naszej ofercie, zostały zaprojektowane i zbudowane przez zespół inżynierów, projektantów oraz mechaników ze Środy Wielkopolskiej gdzie zlokalizowana jest firma Alima-Bis. Nasze produkty są połączeniem dużego doświadczenia kadry oraz ciągłego dialogu z naszymi dilerami oraz klientami, tak aby tworzyć coraz to lepsze rozwiązania.

W swoim maszynach stosujemy jedynie najwyższej jakości komponenty od światowej klasy producentów.

Firma Alima-Bis ze swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku krajowym oraz zagranicznym jest gwarancją stabilnej i wiarygodnej współpracy.

woz-dwuslimakowy-pop

ALIMAMIX EVOLUTION TWIN

Seria wozów paszowych ALIMAMIX EVOLUTION TWIN dedykowana jest dla średnich gospodarstw. Wozy EVOLUTION TWIN to miksery wyposażone w dwa ślimaki mieszające oraz w oś pojedynczą bądź podwójną. Dzięki wydłużeniu kosza mieszającego oraz, umieszczeniu dwóch ślimaków, uzyskujemy wysokość całkowitą maszyny nieznacznie przekraczającą 2 m! EVOLUTION TWIN to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy posiadają budynki inwentarskie starego typu, a wielkość stada jest na tyle duża, że jednoślimakowe maszyny nie są w stanie zaspokoić potrzeb. Seria EVOLUTION TWIN obejmuje pojemności od 10 do 16 m3.

Wozy trzyślimakowe

ALIMAMIX EVOLUTION

Trzyślimakowe wozy ALIMAMIX EVOLUTION to rozwiązania dobierane na specjalne zamówienia. Do omówienia z inwestorem pozostaje dużo istotnych aspektów wykonania maszyny  oraz wyposażenie jej tak aby spełniała postawione jej zadania. Największym do tej pory EVOLUTION wyprodukowanym przez naszą spółkę jest maszyna o pojemności 46 m3, wyposażona w trzy ślimaki, trzy osie oraz cztery wysypy. EVOLUTION 46 jest jednym z największych paszowóz w  całej Europie!

Trzyślimakowe ALIMAMIX EVOLUTION   jak i wszystkie inne maszyny będące w naszej ofercie, zostały zaprojektowane i zbudowane przez zespół inżynierów, projektantów oraz mechaników ze Środy Wielkopolskiej gdzie zlokalizowana jest firma Alima-Bis. Nasze produkty są połączeniem dużego doświadczenia kadry oraz ciągłego dialogu z naszymi dilerami oraz klientami, tak aby tworzyć coraz to lepsze rozwiązania.

W swoim maszynach stosujemy jedynie najwyższej jakości komponenty od światowej klasy producentów.

Firma Alima-Bis ze swoim ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku krajowym oraz zagranicznym jest gwarancją stabilnej i wiarygodnej współpracy.

Specyfikacja techniczna

ALIMAMIX EVOLUTION – jedna oś, jeden ślimak

wozy 1 pol

 

ALIMAMIX EVOLUTION LITE – jedna oś, jeden ślimak

lite pol

 

ALIMAMIX EVOLUTION – jedna oś, dwa ślimaki

wozy 2 pol

 

ALIMAMIX EVOLUTION – dwie osie, dwa ślimaki

wozy 3 pol

ALIMAMIX EVOLUTION TWIN – dwa ślimaki

twin pol

 

Seria EVOLUTION PRO

Maszyny ALIMAMIX EVOLUTION PRO to seria zaprojektowana z myślą o Hodowcach, którzy oczekują najwyższej jakości wykonania oraz szerokiej gamy wyposażenia. Przy ich projektowaniu wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie oraz innowacyjne rozwiązania.

Seria obejmuje maszyny jednoślimakowe od 8 do 16 m3, oraz dwuślimakowe od 12 do 30 m3. Maszyny trzyślimakowe produkowane są na specjalne zamówienie.

Na uwagę zasługuje krótka rama oraz dyszel z zaczepem posiadającym możliwość regulacji wysokości i ustawienia pozycji górnej lub dolnej. Pozwala to na łatwe podłączenie do ciągnika i zwiększa manewrowość zestawu.

Zmianie uległa również budowa kosza i ślimaków, co pozwala na jeszcze lepsze cięcie i mieszanie pasz włóknistych. Powiększone zostały okna wysypowe, do 110 cm, oraz szerokość taśmy wyładunkowej do 90 cm. Modyfikacje znacząco wpłynęły na płynność zadawania paszy.

Komfort pracy zwiększa nowy rodzaj drabinki inspekcyjnej z wygodną stopnicą oraz wyświetlacz wagi umieszczony na ruchomym ramieniu z zakresem regulacji 2200. Zarządzanie pracą maszyny ułatwia również nowy pilot, EVO PAD, do sterowania wszystkimi funkcjami maszyny. Wszystkie układy maszyny zostały zabudowane i zabezpieczone zamykaną pokrywą, podnoszoną za pomocą siłownika gazowego, co w znaczny sposób ułatwia wykonywanie czynności konserwacyjnych.

Miksery stacjonarne

JEDNO, DWU i TRZYŚLIMAKOWE MIKSERY STACJONARNE

ALIMA BIS to uznany od lat producent wozów paszowych. Naturalnym rozwinięciem tego asortymentu maszyn są miksery stacjonarne, które powstały na bazie mobilnych, sprawdzonych już konstrukcji. ALIMA może się pochwalić wieloma instalacjami zarówno na polskim, jak i zagra- nicznych rynkach. Wyprodukowane w Środzie Wielkopolskiej maszyny mogą być wyposażone w jeden, dwa lub trzy ślimaki. Pojemność mikserów wynosi od 8 m3 do 50 m3. Oprócz standardowej budowy, czyli kosza, ślimaków z nożami, kontranoży, rury antywysypowej, platformy inspekcyjnej, silników i przekładni, miksery mogą posiadać dodatkowe wyposażenie, takie jak pokrywa, magnesy, transporter. Zastosowanie mikserów stacjonarnych jest jeszcze szersze niż klasycznych wozów paszowych, ciąganych. Miksery stacjonarne bowiem z powodzeniem sprawdzają się w gospodarstwach hodowlanych, biogazowniach i wsze- lakiego rodzaju mieszalniach produktów sypkich, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Miksery stacjonarne mogą, podobnie jak wozy paszowe, posiadać kosze i ślimaki zbudowane ze stali nierdzewnej. Dodatkowo dostępne są również w systemie ATEX, co jeszcze bardziej zwiększa możliwości zastosowania tych maszyn.

JEDNOŚLIMAKOWE MIKSERY STACJONARNE

 

DWUŚLIMAKOWE MIKSERY STACJONARNE

 

TRZYŚLIMAKOWE MIKSERY STACJONARNE

Elementy wyposażenia

Ślimaki

Ślimaki w wozach ALIMAMIX są wykonywane przez wysoko wyspecjalizowany personel techniczny Alima-Bis. Poszczególne segmenty ślimaka powstają z płaskiej blachy o grubości 14mm, poprzez uzyskanie odpowiedniego ich wyprofilowania. Wysokość ślimaka dobrana jest w odpowiednich proporcjach do wysokości kosza. Pasza znajdująca się w zbiorniku przemieszczana jest w pionie co zapewnia odpowiednie pocięcie i uzyskanie jednorodnej dawki TMR. Dolny segment ślimaka zakończony jest nożem wygarniającym wykonanym ze stali specjalnej hardox.  Górna część ślimaka  posiada specjalne wzmocnienia (pomiędzy segmentem a cylindrem) które zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym.

slimak

Kosze

Kosze w wozach ALIMAMIX występują w pojemnościach od 6 m3 do 46 m3. Ściany zbudowane są z blachy o grubości 6 mm. Na specjalne zamówienie możliwe jest wykonanie kosza ze stali o grubości 8 mm. Kosze wykonywane są z dwóch połówek (lub więcej w przypadku dwu lub trzyślimakowych maszyn) spawanych razem. Wszystkie czynności tj. wycinanie z arkusza blachy, walcowanie ścian oraz spawanie gotowego kosza wykonywane są przez zakład produkcyjny Alima-Bis. Dennica wykonana jest ze stali 20 milimetrowej i dodatkowo wzmocniona żebrowaniem.

Ściany kosza mają regularny kształt (bez zastosowanie niepotrzebnych krawędzi) co znacznie wpływa na efektywność przemieszczania się materiału wewnątrz kosza.
Poszczególne pojemności i tym samym wymiary koszy są opracowywane przez zespół inżynierów w oparciu o najnowocześniejsze programy służące do projektowania w systemie 3D. Gdy wyniknie potrzeba zastosowania niestandardowych parametrów wozu, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Danymi wejściowymi są wymiary wjazdu i wyjazdu obory oraz szerokość stołu paszowego. Danymi wyjściowymi są natomiast wymiary kosza oraz całego wozu jak i uzyskana pojemność robocza.
Górną krawędź kosza wieńczy rura antywysypowa, dodatkowo go wzmacniająca, ale przede wszystkim zabezpieczająca materiał przed wypadaniem w czasie mieszania.

2012-08-29 15.49.31

Noże

Noże w wozach paszowych ALIMAMIX wykonane są ze specjalnego stopu stali o podwyższonej odporności na ścieranie.  Istnieje możliwość dwustopniowej regulacji położenia noży – wysunięta do agresywnego cięcia  oraz schowana przy mniejszej potrzebie docinania stosowana przy paszach częściowo rozdrobnionych.
Liczba noży zależna jest od pojemności wozu i tym samym zastosowanego ślimaka.
Pod nożami znajdują się 14 mm płytki blaszane które wzmacniają noże oraz dodatkowo chronią przez ich uszkodzenia.

DSC04712DSC04716

Kontranoże

Pionowe kontranoże w wozach paszowych służą do docinania długich elementów paszy (takich jak słoma czy siano) które znajdują się w koszu przemieszczane w nim przez ślimak.
W wozie jednoślimakowym stosuje się dwa kontranoże ulokowane na koszu po przekątnej względem siebie. Wozu dwu i trzyślimakowe posiadają cztery kontranoże. Przy procesie mieszania istotne jest kontrolowanie stopnia docięcia długich elementów paszy tak, aby nie uzyskać zbyt krótkiej sieczki która jest niewskazana w nowoczesnym systemie TMR. W celu ograniczenia procesu docinania, kontranoże należy wysunąć z kosza umożliwiając tym samym przemieszczanie się paszy bez dodatkowego oporu. Opcjonalnie stosuje się kontranoże ze sterowaniem hydraulicznym.

Przekładnie

W wozach EVOLUTION stosujemy dwie przekładnie: redukcyjną i planetarną.
Przekładnia planetarna znajduje się bezpośrednio pod ślimakiem. Wałkiem połączona jest z przekładnią redukcyjną, która umieszczona jest w przedniej części wozu, pod platformą inspekcyjną. Połączona z systemem zmiany biegów pozwala na osiągnięcie dwóch prędkości ślimaka: wolnej do mieszania i rozdrabniania oraz szybkiej do opróżniania kosza. Przełączanie biegów może odbywać się ręcznie lub przełącznikiem elektrycznym.

Układ przekładni zastosowanych w wozach ALIMAMIX zapewnia wysoką sprawność oraz gwarantuje bardzo niskie zapotrzebowanie na moc. Skutkuje to bezpośrednio na ilość zużytego paliwa podczas jednego cyklu mieszania oraz na czas pracy zestawu. Dzięki tym rozwiązaniom, do napędzania paszowozu stosuje się ciągniki starszego typu, o niskiej mocy, bez potrzeby wykorzystywania nowego mocniejszego sprzętu który służy do cięższych prac na gospodarstwie. Oszczędności związane z tym rozwiązaniem w skali roku są znaczne i łatwo policzalne.

Drzwi wysypowe

Drzwi wysypowe posiadają szerokość 1,1 m ( przy zastosowaniu wysypu frontowego lub tylnego). Jest to odpowiedź na coraz częstsze stosowanie długich włókiem w składzie TMR i zapewnienie szybkiego wyładunku paszy. Drzwi są dodatkowo wzmacniane poprzez żebrowanie pionowe oraz umieszczone  w specjalnym systemie prowadnic wraz z układem rolek. Drzwi napędzane są wysokiej klasy wydajnym siłownikiem hydraulicznym a sterowane za pomocą pilota umieszczonego w kabinie ciągnika.

Folder do pobrania

wozy paszowe – folder